01.jpg
02.jpg
03.jpg
04.jpg
05.jpg
06.jpg
07.jpg
08.jpg
09.jpg
10.jpg
11.jpg
12.jpg
13.jpg
14.jpg
15.jpg

Nápověda

Zde máte k dispozici články tříděné do kategorií, které můžete komentovat pomocí Komentářů dole pod každým článkem.

Prohra a vítězství

Bohuslav Wojnar

15.03.2008

Prohra a vítězství

V sobotu před polednem český rozhlas vysílá kratičké zamýšlení "Slovo na cestu". Toto je zamýšlení pastora Bohuslava Wojnara na téma Prohra a vítězství, které bylo před nějakým časem odvysílané:

Tak jsme si v těchto dnech připomněli 60. výročí nechvalně známého tzv. Vítězného února z roku 1948, kdy komunisté v naší zemi definitivně uchvátili moc do svých rukou. Tak jsem přemýšlel o tom všem příkoří, kterého se dostalo v létech tzv. ?diktatury proletariátu?, kromě jiných slušných lidí, i všem křesťanům, kteří chtěli jednoduše žít své životy podle vyzkoušených a ověřených, tisíce let starých zásad, vyjádřených jak v židovském desateru, tak v učení Pána Ježíše Krista. Dnes možná mladí lidé jen nevěřícně zírají na záznamy z onoho Vítězného února. Jaká míra arogance a zvítězilostí se v jednání tehdejších komunistů projevovala. Přivedlo mně to k jinému zamýšlení. Zamýšlení nad biblickým paradoxem, který je tímto nechvalným ?vítězstvím? jen znovu potvrzen. Toto komunisty opěvované vítězství, prý pro nás všechny... (ještě si to živě připomínám, kolik chvály se o tom kdysi pělo...) bylo vlastně obrovskou prohrou pro celou naší zemi, pro nás všechny, (včetně samotných komunistů). Ještě i naše děti nesou ? a ještě nějaký ten čas budou nést, důsledky tohoto, komunisty opěvovaného, rádoby vítězství, spíše celonárodní smůly a prohry. Teď se podívejme na opačnou stranu toho našeho paradoxu. Pojďme rovnou k hlavní zvěsti biblického Evangelia. Za nedlouho si to vlastně Velikonočními svátky budeme připomínat. V onom evangelijním příběhu vidíme Ježíše opuštěného, zrazeného, vysmívaného, zbičovaného a nakonec potupně a krutě římskými vojáky popraveného ukřižováním. Zdá se, že veškeré moci zla mohly začít slavit své vítězství. Zdálo se, že pro Ježíše i všechny lidi, kteří v něm hledali zaslíbenou pomoc a spásu od Boha, to znamenalo naprostou a definitivní prohru. Ježíšův nejaktivnější učedník, Šimon Petr, zklamaný a frustrovaný z vlastní slabosti a zbabělosti, se chce vrátit k původnímu zaměstnání a místo získávání lidí pro Krista, chtěl zase lovit ryby. Žádné proměny světa k lepšímu se, zdá se, v jeho případě nekonají...? A právě táto Kristova oběť na kříži za hříchy každého člověka, byla tím největším vítězstvím a stala se centrální pravdou evangelia, což je vlastně cizí slovo pro ?dobrou novinu?. Dobrou novinu o tom, že každý člověk má možnost mít své osobní vítězství tím, že se v Kristu smíří s Bohem. Závěrem jen dodám, že je dobré pamatovat na to, že některá oslavovaná vítězství vůbec nejsou vítězstvím, ale velikou prohrou, a naopak, často opravdové vítězství je získáno skrze pokoru a prostotu, bez fanfár a reflektorů, a někdy ze začátku vůbec jako vítězství nevypadá.

Komentáře

Napsal/a: Marek

Vloženo: 18.03.2009, 21:23:22

zdravim chtel jsem se zeptat kde se nachazite v tesine?chtel bych k vas navstevovat dekuji

Napsal/a: Marek

Vloženo: 18.03.2009, 21:25:59

zdravim chtel jsem se zeptat kde se nachazite v tesine?chtel bych k vas navstevovat dekuji

Napsal/a: Bohuslav Wojnar

Vloženo: 12.05.2009, 21:58:26

Moc se Ti Marku omlouvám, že jsme se dosud neozvali. Budeme velmi potěšeni Tvou návštěvou. Najdeš nás vedle sídliště Svibice, na spojnici mezi ulici Frýdeckou a Jablunkovskou, vedle základní školy. Přeji Ti hezký den.

Vložit komentář