01.jpg
02.jpg
03.jpg
04.jpg
05.jpg
06.jpg
07.jpg
08.jpg
09.jpg
10.jpg
11.jpg
12.jpg
13.jpg
14.jpg
15.jpg

Nápověda

Zde máte k dispozici články tříděné do kategorií, které můžete komentovat pomocí Komentářů dole pod každým článkem.

Bible a letnice - Těšínské křesťanské minuty

Bohuslav Wojnar

26.05.2009

Bible a letnice - Těšínské křesťanské minuty

Na kabelové televizi v našem městě, vždy po zprávách, jsou pravidelné Těšínské křesťanské minuty. V tomto týdnu bylo vysíláno zamýšlení našeho pastora Bohuslava Wojnara o Bibli v souvislosti se svátkem Letnic. Zde je přepis tohoto zamýšlení:

V poslední době se stala u nás v Česku nevídaná věc. Nebyly snad noviny, které by nepsaly o Bibli. Je to zvláštní, ale v ateistické zemi, jako je ta naše, je náhle Bible znovu na pořadu dne. Píše se o ní, mluví se o ní, odborníci se přou o vhodnosti či nevhodnosti toho kterého překladu Bible ? a je to tak dobře. Bible si tu pozornost určitě zaslouží. Podle mě je Bible tou nejdůležitější věcí, kterou můžeme mít ve svých rukou. Nejen, že má všechna ?nej?, které kniha může mít. To nejdůležitější na Bibli pro nás křesťany (a ohledně její starší části i pro Židy) je to, že je to Boží slovo.


V těchto dnech jsou Letnice. Je to svátek vylití Ducha svatého. Pro židy je Šavuot, čili Letnice, především svátkem toho, když přijali od Boha na Sinaji Tóru, čili Mojžíšův zákon. Myslím, že je to velmi pozoruhodné, že se nám Letnice v tomto roce pojí právě s Biblí. Vždyť Desatero je tím nejobecnějším vyjádřením Božího zákona i celé Bible, a je v základech naší západní civilizace.


Izraelci dostali zákon na Sinaji napsaný na kamenných deskách. Letnice jsou ovšem o tom, že Bůh zaslíbil napsat své slovo, svůj zákon, ne na kamenných deskách, ale skrze Ducha svatého v našem nitru, v našem srdci. Bůh je pak nejen autorem svého svatého slova, ale nás rovněž uschopňuje podle Božích názorů žít. Jeden starý bratr kdysi řekl:  ?Zákon, to je teploměr. Když máš ve svém nitru Ducha svatého, pak máš termostat. Kdysi jsme měli v autě teploměr. Bylo milé, že nám ukazoval, že máme v autě 40 stupňů. Ale nebyl schopen s tím ani ten teploměr, ani já nic udělat. Teď, když v nových autech je klimatizace, prostě nastavíme požadovanou teplotu a auto jí má schopnost udržet. Tak je to i s životem v Duchu svatém. Nejen že víme, co je správné, ale jsme Bohem uschopňováni podle toho poznání také jednat.


V tomto roce jsme požehnáni hned trojnásobným způsobem. Nedávno vyšel nový překlad Bible, který se dostal do onoho zmíněného mediálního zájmu. Je to překlad 21. století. Je jednoduchý a srozumitelný. Za několik týdnů vyjde další nová Bible, Český studijní překlad. Je skvělý pro hlubší poznání biblické zvěsti. Koncem roku by se pak ještě měla na pultech objevit i Jeruzalémská bible. Když si tyto nové biblické překlady přidáme k těm už existujícím, hlavně k jedinečné Bibli kralické, také k Bibli ekumenické, je to už hezká řada překladů.


Možná vás napadne, který si vybrat, který překlad je nejlepší. Poradím vám. Zaručeně nejlepší překlad Bible je ten, který prostě pravidelně čteme a jehož rady aplikujeme do života. Co je nám z Bible, která leží na poličce? Bůh nám dal své živé slovo, abychom se jeho radou řídili. A to nejde bez pravidelného čtení a zamýšlení se nad jeho obsahem. Bůh nám skrze svého svatého ducha právě v tom pomáhá. Přeji vám požehnané prožití Letnic.

Komentáře

Vložit komentář