01.jpg
02.jpg
03.jpg
04.jpg
05.jpg
06.jpg
07.jpg
08.jpg
09.jpg
10.jpg
11.jpg
12.jpg
13.jpg
14.jpg
15.jpg

Nápověda

Zde máte k dispozici články tříděné do kategorií, které můžete komentovat pomocí Komentářů dole pod každým článkem.

Má každý člověk vrozenou touhu po Bohu?

Bogdan Cienciala

23.10.2006

Kdysi jako mladý křesťan jsem slyšel v jednom kázání, že každý člověk má něco jako by vrozenou touhu po Bohu. Popsáno to bylo, jako díra, do které se vleze pouze Bůh, aby jí vyplnil. Ano, člověk potřebuje Boha, ale zrovna tomuto přirovnání se mi nechtělo věřit. Je přece tolik ateistů, kteří o Bohu nemají ani páru a není náznaku, že by ho nějak hledali nebo potřebovali. Dlouhou domu jsem na to myslel, a až teprve nedávno jsem si uvědomil skutečnosti, které tento kazatelův názor potvrzovaly a dokonce se přikláním i k názoru, že "opravdový ateismus" v podstatě neexistuje.

Vezměme si typického zcela nevěřícího čecha. Na otázku ohledně Boha odpoví: "Jsem ateista!" v tom smyslu, že dokonce neexistuje žádné duchovno. (Názor, že duchovno očividně neexistuje lze taktéž vyvrátit, ale o tom tento článek není.) Jenže proč tento člověk dodržuje pověry? Šlápnout na kulatý kanál, zabít dopoledne pavouka, spatřit černou kočku běžící přes cestu nebo se jen probudit do pátku 13. přináší smůlu, zatímco kominík, desetník na cestě nebo střepy z rozbité sklenice přinášejí jednoznačné štěstí. Možná se zasmějete těmto zastaralým věcem, ale dodnes jsou pověry velmi silně zakořeněny ve většině obyvatelstva. Ale podívejme se nyní tak trochu psychologicky na samotnou podstatu a původ těchto věcí. Při zrodu tradic stála bezesporu touha člověka usmířit si nějakou "vyšší moc". Je jasné, že ve fyzickém a hmotném světě jsou pověry naprosto nesmyslné. A přesto tady jsou. Jakoby bylo něco nad námi, nějaká vyšší inteligence, síla, osud, něco co nás vysvobodí od vědomí, že jsme jen náhodný soubor atomů. A tuto vyšší sílu si je třeba usmířit a mít dobrý pocit, že pozitivní síla je naší straně (když třeba třkrát plivnem na někoho nebo mu dáme talisman pro štěstí.) I ten největší "ateista" tohle dělá.

Řeknete si, že tohle není argument pro vrozenou touhu člověka po Bohu. Někdy slýchávám, že si duchovno lidé vymysleli, protože si nedovedli vysvětlit přírodní jevy a tak řekli, že při bouřce se bůh zlobí a déšť jsou jeho slzy atd. A přesto v dnešním světě vědy a techniky, kdy všechny přírodní jevy jsou objasněny lidé čím dál více vyhledávájí duchovno. Pár let ateisté žijí pro hmotu, konzum, požitky a kdo ví co všechno a nakonec se stanou budhisty, meditují, ptají se věštců a kartářek, neboť si jasně uvědomují, že tam nad námi nad hmotným světem musí něco být. A proč tohle všechno? Proč se ateisté seznámeni se všemi přírodními zákony a logicky uvažující nakonec uchýlí k duchovním věcem, ať už jsou v jakékoli výše popsané podobě? Protože lidská bytost má skutečně vrozenou touhu po Bohu. Proč se křovák v buši, který nikdy nepotkal nikoho, kdo by mu řekl o duchovním světě stane šamanem a snaží se navázat kontakt s duchy? Protože to vědomí a touha tady je. I když tohle někdo může zarytě odmítat, často se pak takový člověk dostane do bezvýchodné situace (někdy okamžik smrti), kdy si skutečně uvědomí, že tam nad námi musí něco být.

A co to znamená pro nás křesťany? Abychom vyšli do světa a řekli o našem Bohu a Pánu Ježíši Kristu. Musíme tak učinit dříve, než se namočí do něčeho, co je sice duchovní, ale smrtelně škodlivé. Hlásejme Evangelium! Protože ta touha v lidech je!


Komentáře

Napsal/a: nepřihlášeny uživatel

Vloženo: 23.10.2006, 19:20:25

Úplně s Tebou souhlasím. Každý člověk má dle mě vrozenou touhu po Bohu, záleží na tom, jak se k celé věci on sám postaví. Jedna má kolegyně, s kterou pracuji (kdysi jezdila s rychlou zdravotní pomocí) mi řekla, že v těch krušných chvilkách \"papaláši\"( kdy nevěděli, co s nimi bude,a bylo jim zle) vzývali Boha, aby jim pomohl. Možná to není zrovna ten nejlepší důkaz, že má člověk vrozenou touhu po Bohu, ale myslím si, že každý v hlubi duše po Něm touží. Velkou zeď mezi člověkem a Bohem jsou teorie a praktiky různých sekt a církví (třeba římskokatolické). Zbyszek Wierzgoń

Napsal/a: nepřihlášeny uživatel

Vloženo: 23.10.2006, 19:23:35

p.s. Velkou zdí ... (oprava) :-)) Zbyszek

Napsal/a: nepřihlášeny uživatel

Vloženo: 02.11.2006, 18:35:37

Chtěl bych ještě dodat, že jsem moc rád, že Bůh existuje a že se stará i o mne. Zbyszek Wierzgoń

Napsal/a: nepřihlášeny uživatel

Vloženo: 09.12.2006, 22:40:05

Je to pravda, Bobo. Člověk je doslova nenapravitelně náboženský tvor, protože je tak udělaný. Bůh ho jednoduše tak vymyslil a člověk s tím nic neudělá, buďto má k Bohu důvěrný vztah, nebo je skrz naskrz nešťastný. Jiřina

Vložit komentář