VÁŠEŇ PRO VÍRU
MLÁDEŽ ALEX KLUBY BIGBANG MEGAC

Tichá revoluce

01.03.2015

První únorový týden přinesl nejen novou vlnu mrazivého počasí, ale také další MEGac, který jsme netrpělivě očekávali celé dva měsíce. Pojďme si připomenout, jak první setkání mládeží v tomto roce vypadalo. :)

Hosty talkshow byli Láďa Chaloupka a Radka Kelerová, kteří nám představili Zpovědnici – duchovní poradenství,  kterého bude možno využívat po každém MEGaci v místnostech vyhrazených zvlášť pro kluky a pro holky.

Slovo měl Martin Penc, vedoucí odboru mládeže Apoštolské církve v ČR, se kterým vám přinášíme krátký rozhovor.

 

Téma bylo „Hrdinové dnešní doby aneb tichá revoluce“. Mohl bys nám v krátkosti shrnout nejdůležitější body svého poselství?

Mladí lidé do 30 let bývali nositeli změn, nových pořádků. Dnes se zdá, že obrovská energie celé generace byla a je přesouvána do virtuálního světa, kde lidé hledají svou důležitost, význam i naplnění. Ve virtuálním světě je vše jednodušší a když prohrajeme, uděláme si identitu novou. Důležitý bod je, abychom si to uvědomili. Nemusíme virtuální svět rušit, ale získat nad ním kontrolu a vrátit svou energii do proměny reálného světa.

Jaké kroky můžeme podniknout, abychom zvítězili nad roztěkaností a nesoustředěností?

Předně si přiznat, že se mě to může týkat. Nejde jen o bytí na internetu, jde o naše snění, o naše vzory, např. ze seriálů, protože programují náš pohled na svět. Před lety mě Bůh napomenul, že trávím tolik času ve svém snění, jak dělám to či ono, až ztrácím schopnost dělat správné rozhodnutí v každém dni.

Pokud si to přiznám, začnu si dávat "půsty" několik dnů v týdnu, abych na sobě mohl pozorovat, co to se mnou dělá.

To nejdůležitější však je, abych se na něco zaměřil cele – úplně – a do toho začal opravdu naplno investovat a měl minimálně jednu oblast, kde budu chtít něco dokázat. Abych měl také oblast, kde budu naplňovat velké poslání a nasadil svůj život nějaké skupině dalších lidí a virtuální svět řešil, až budu mít jistotu, že jsem udělal něco užitečného.

Co sociální sítě? Jak si k nim můžeme vytvořit zdravější vztah a používat je tak, aby se z nás nestali úplní závisláci?

Spíš bych se nebavil o tom, jak nebýt závislý na sociálních sítích, ale jak být závislý na Kristu, jak najít opravdové břemeno za lidi, kteří jsou ztraceni před Bohem. Pravidla nic nevyřeší, potřebujeme najít Boží pláč pro lidi, kteří Ho neznají, potom nebudeme chtít trávit hodně času ve virtuálním světě, dáme mu pouze ten čas, který zbude. Doporučení, které máme u nás doma, je 2 dny bez PC a mobilu týdně a jednou za čas celý týden.

Mluvil jsi o tom, jak si často tvoříme paralelní svět a obdivujeme nereálné hrdiny. Měl jsi i ty nějakou oblíbenou postavu, se kterou ses ztotožňoval? (Captain America a tak?)

Když jsem byl teenager, měl jsem rád Supermana, ale dnes mám raději Kapitána Ameriku a Thora. Na Kapitánovi se mi moc líbí, jak pořád chce jít do války, až si ho všimne ten pán, co mu dá sérum. To je příběh, má břemeno, chce sloužit a buší do toho, dokud mu to nedovolí. (A pak hází tím štítem z vibrania a přemůže celý svět.)

A co reální lidé? Je někdo, kdo tě v životě hodně ovlivnil nebo inspiroval? (J. A. Komenský, David Wilkerson, Justin Bieber?)

Jéé, to je na celý článek - pro každé období hledám hrdiny, od kterých se něco naučím.  Snažím se inspirovat všude. A tedy – David Wilkerson, Bilbo Pytlík, Jan Hus, Mojžíš, král David, Ježíš, pastor Guillermo Prein, prorok Ed Traut, Václav Havel, někteří vrcholní politici, Pink :), Moravští bratři, Kapitán Amerika a třeba i hlavní hrdina z filmu Světová válka Z - v tom filmu byli nemrtví a mě moc povzbudil hlavní hrdina, který šel až na konec světa, aby vyřešil ten problém, nasadil svůj život – riskoval vše.  Jsem rád i za některé současné pastory a vedoucí církve, i ti mě inspirují.

Co bys na závěr vzkázal mladé generaci?

Nikdy v dějinách nebyly takové možnosti, jaké poskytuje dnešní svět. Viděl jsem na Megáči oči plné energie. Energie měnit, tvořit. Energii, která se utápí v bezvýznamných věcech. Žádám vás a toužím vidět mladé lidi, kteří objeví tajemství ap. Pavla, že "Kristus je v nás", a vymyslí způsoby, jak převrátit tento kraj naruby. Z tohoto kraje vyšla revoluce do celého světa, ta síla tam stále dřímá. Modlete se k Bohu, ať s vámi zatřese, a pak zjistíte, že na virtuální zábavu nezbude moc času.

 

Tímto vás zveme na další setkání, které proběhne 6.3. v 18:00 v KC Český Těšín. Těšíme se! 

:)

 

(Speciální díky patří Lence Wojnarové za fotodokumentaci a Martinovi za čas a ochotu poskytnout rozhovor.)

V.